Diş Apsesi nedir

Diş apsesi nedir?

Dişte bulunan sinirlerin herhangi bir mekanik travma sonucu ya da kimyasal madde tesirinden ötürü tahribat sonucu diş kökünde oluşan iltihaba diş apsesi denir.

Diş apsesinin belirtileri nelerdir?

Dişte bir rahatsızlık hissedildiği taktirde dişin üzerine mekanik olarak baskı yaptığınızda ağrıdığını hissedip ve diş kökünde oynama hissettiğiniz durumlarda genelde apse oluşumu meydana gelmiş demektir.
Diş etrafındaki diş etlerinde şişlik durumunda da diş apsesi oluşmuş demektir.

Diş apsesi oluşmaması için alınması gereken önlemler nelerdir?

Diş kökündeki sinirlerin zarar görmemesi için sert cisimleri dişlerimizle öğütmeye çalışmamalıyız. Bunun dışında sürekli olarak asitli içecekler tüketmemeli ve yediğimiz yiyeceklerin sıcaklığının ağız içi optimum sıcaklığına eş değer bir sıcaklıkta olmasına dikkat etmeliyiz. Günde en az 2 defa dişleri fırçalayıp kemiksel olarak güçlü kılıp, kökte sinir zedelenmesini engelleyebiliriz.

Diş apsesinin tedavileri nelerdir?

Diş apsesi durumunda kesinlikle yapılmaması gerekenler durumların başında şüphesiz dişin üzerine herhangi bir ağrı kesici koymak yahut alkol kullanmaktır.
Diş hekimliğine gitmeden önce bir ağrı kesici yutabilirisiniz. Sonrasında genelde uygulanan işlem ise antibiyotikler ile enfeksiyonu yok etmektir.

, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>